*** Ceyhan Mavi Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İzzettin Aydemir: Malesef ve malesef önümüzdeki yerel seçimden sonra 29 Mart ın sonrasında 1 Nisan da görüşmek ümidiyle diye bizim açımızdan tehdit gözüyle tehdit atmaya çalışanlar var... ***
Ceyhan Mavi Haber Gazetesi Tarih: 27_03_2009 Cuma saat: 19:17

Tahtacılar 800 yıl sonra Dede toprağına geldi

Tahtacılar 800 yıl sonra Dede toprağına geldi

Tahtacılar 800 yıl sonra Dede toprağına geldi
Ceyhan ilçesine bağlı Durhasan Dede köyünde düzenlenen 2. Tahtacılar Şenliği Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen Alevi tahtacıların katılımlarıyla gerçekleşti.
03.04.2009

Kültür Bakanlığı, Ceyhan Belediyesi, Doruk Belediyesi ve Tahtacılar Kültür Eğitim Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği Tarafından organize edilen Tahtacılar Şenliğine, Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Ceyhan Emniyet Müdürü B.Kadir Tüylü, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yaylacı ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen Tahtacılar Derneği yöneticileri ve yaklaşık iki bin kişi katılımıyla gerçekleşti.

Köy meydanında yapılan şenlikte konuşan Tahtacılar Kültür Eğitim Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Yolcu Bilgiç, amaçlarının kültür, eğitim, yardımlaşma ve dostluk olduğunu belirterek, ''O yüce kitap, o güzel asr-ı saadetin yansıttığı dostluk sevgi ve İslam'ın Türkmen yorumu olan Anadolu Aleviliği halkası olan tahtacıları bir araya getirmektir. Daha yeni yeni tanışıyor kaynaşıyoruz. Bu çerçevede dernekler kurduk. Şuan 24 adet derneğimiz oldu. Kurduğumuz bu derneklerle, Türkiye'de yaşayan tüm tahtacı Alevi kültürünü yaşatacağız.'' diye konuştu.
Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş ise bu coğrafyanın vatan yapılmasında, ecdadın çok büyük katkısının olduğunu söyledi.
Özellikle 1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Türkistan'dan Anadolu'ya gelen Horasan erlerinin bu coğrafyanın Türk ve Müslüman yapılmasında büyük emekleri olduğunu dile getiren Karakuş, "İşte o gönül erlerinden birisi de Durhasan Dede'dir. Ecdadımız botanik bahçeleri gibi Kürt'üyle, Türk'üyle, Çerkez'iyle, Arnavut'uyla, Alevi'siyle, Sünni'siyle farklılıkları bir arada tutan ve kardeşçe yaşatan bir anlayışımız var.'' şeklinde konuştu.
Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de Alevi kültürünü farklılık olarak görmediklerini, inanç kültürünün rengi, tonu, kokusu noktasında zenginliği olarak değerlendirdiğini aktardı.
Konuşmaların ardından sanatçıların söylemiş oldukları türkü ve semah gösterileri ilgiyle izlendi.
Tahtacılar Şenliği'nde Türkmen kıyafetli bayanlar büyük ilgi gördü.
Anadolu'daki ilk Tahtacı Dedesi ve aynı zamanda Selçuklu Devleti'nin komutanlarından olduğunu ifade edilen Durhasan Dede anısına türbesinin bulunduğu köyde şenlik düzenleniyor.

Hiç yorum yok:

26 Eylül 2007 tarihinde Ceyhan’da, İzzet Aydemir önderliğinde yayın’a merhaba diyen Ceyhan Mavi Haber Gazetesi, adını 2005 yılından bu yana Ceyhan'da yayın yapan Mavi Radyo'dan almıştır. Ceyhan Mavi Haber'in ilkesi: tarafsız ve Objektif habercilik. Ceyhan Mavi Haber yayın hayatına başladığı gün itibarıyla, Ceyhan'ın sorunlarını gündeme getirerek, Ceyhan Mavi Haber Ceyhanlıların sesi olmuş ve Ceyhan Mavi Haber Ceyhan'da gündem yaratan haberleriyle büyük takdir toplamaktadır.

Ceyhan Mavi Haber Gazetesi Arşivi

Ceyhan Mavi Haber
outils webmaster outils webmasteroutils webmaster
30 . 01 . 2009